Szanowni Państwo,

W dniu dzisiejszym pokażemy na praktycznym przykładzie sposób zmiany koloru w naszym obuwiu.  Dla naszych potrzeb testowych celowo wykorzystamy mocno zniszczone obuwie ze skóry nubukowej, której powierzchnia została  już mocno wyeksploatowana i nie przypomina już pierwowzoru.

 

I. Krok pierwszy: pacjent i diagnoza przypadku

Obuwie zostało mocno zużyte, co widać po otarciach na powierzchni,  niemniej podstawowy problem zauważony na obuwiu, to prawdopodobnie użycie substancji chemicznej (preparatu czyszczącego), co spowodowało usunięcie barwnika ze skory.
Przy tej okazji drobna uwaga praktyczna. Nawet dobre preparaty dedykowane do czyszczenia obuwia, mogą usunąć źle utrwalony barwnik ze skóry. Efektem końcowym będzie brzydka, wypłowiała skóra – obuwie w tym stanie będzie wyglądać po prostu źle. W naszym konkretnym przypadku, wszystko wskazuje na użycie silnego detergentu.

 

II. Krok drugi: oczyszczenie skóry i przygotowanie jej do barwienia

Czyszczenie obuwia przebiegało 3 etapowo:KOSTKA DO ZAMSZU

 - stan zastany obuwia wymagał wykonania zwykłego czyszczenia butów przy użyciu miękkiej szczotki. Elementy zarysowane, zostały starte kostką do zamszu.

- kolejnym etapem było użycie delikatnego preparatu PULITORE wraz z miękką szmatką bawełnianą do zdejmowania „zabrudzenia” z powierzchni

- kolejne czyszczenie przy użyciu nieco silniejszego  środka o nazwie NUBUCK CLEANER. Przy okazji udało nam się nieco wyrównać kolor powierzchni obuwia.

NUBUCK CLEANERPULITORE

III. Barwienie powierzchni butów.            FARBEN

Do obuwia wybraliśmy kolor 19 DARK BROWN. Aplikację na buty wykonywaliśmy w 2 malowaniach preparatem FARBEN 1*). Po nałożeniu pierwszej warstwy preparatu, nie byliśmy zadowoleni z wyglądu obuwia. Okazało się, że zarówno kolor jak i maskowanie uszkodzeń powierzchni nie wygląda jeszcze tak, jak byśmy mogli sobie tego życzyć.

Drugie malowanie, wykonaliśmy w krótkim odstępie czasu, aby powiązać warstwy farby ze skórą. Zarówno marszczenia skóry, miejsca uszkodzeń jak i szwy, wyglądają teraz jak należy.

IV. Barwienie powierzchni – oraz odżywianie skóry.     CREAM ELEGANCE

Do odżywienia skóry wybraliśmy nasz delikatny KREM ELEGANCE w kolorze 19.

Po nałożeniu cienkiej warstwy kremu, wypolerowaliśmy powierzchnię szczotką z końskiego włosia. Polerowanie rozgrzewa skórę, dzięki temu jej powierzchnia lepiej chłonie preparat. Drugim efektem polerowania jest nadanie błysku polerowanej powierzchni.

 

Efekt końcowy pracy i to jak nasze obuwie prezentuje się po wszystkich zabiegach prezentujemy na zdjęciach poniżej.

NAPRAWIONE OBUWIE FOTO.1NAPRAWIONE OBUWIE FOTO.2NAPRAWIONE OBUWIE FOTO.3

 

V. Zabezpieczanie obuwia przed wodą, również przed osadzaniem się kurzu.

Ostatni punkt polecamy, niemniej można go potraktować jako opcję. Z naszych obserwacji wynika, że niezależnie od tego jak bardzo szanujemy nasze buty, prędzej czy później przyjdzie nam zmierzyć się z kałużami, opadami deszczu, śniegu, etc. W przypadku obuwia zimowego jest to oczywiste.

Pragniemy jednak zwrócić uwagę na aspekt wygody użytkowania obuwia, które jest znacznie bardziej odporne na wodę a jednocześnie znacznie łatwiejsze w czyszczeniu. Dzięki pokryciu preparatem ANTIACQUA zyskujemy również tą ostatnią cechę, czyli kurz mniej osiada na naszym obuwiu.

*1) Uwaga: preparat FARBEN - dedykowany jest do skóry licowej, a pokrywamy buty z nubuku czyli skóry otwartej (szlifowanej). W takim przypadku logiczne było by wykorzystanie preparatu dedykowanego do takiej powierzchni czyli RAVVIVANTu. Jednak ze względu na zeszlifowanie powierzchni obuwia przed aplikacją do w zasadzie skóry licowej - wybraliśmy inaczej.

Pierwotnie zaplanowany przez nas proces przemalowywania butów, zakładał tylko "przydymieniem" powierzchni.  Jednak to nie dało oczekiwanego efektu, w związku z powyższym została rozpylona 2 warstwa preparatu FARBEN.

- - -